MÖBLER / Bord / Lampbord 5784640
nr 578 4640
Lampbord
1950-tal, string, längd: 63, djup: 35, höjd: 52
Kondition: slitage
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
måndag 20 april 2009
kl 17:23:10
300 kr
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Lampbord
Kondition: slitage
nr 578 4640
Lampbord
Kondition: slitage
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 350 kr |
måndag 20 april 2009 |
Nisse Strinning (1917-2006)